INVERZE

sobota 22. říjen 2011 08:54

Tak jsem se ráno probudil a než jesem se mohl pořádně nadechnout, musel jsem si jít vypláchnout a vykloktat. No jo, topná sezona už běží a k tomu se přidala inverze. Bohužel(tedy z tohohle hlediska) žijeme na vesnici. Touhle dobou to vypadá tak, že nadechnout se čistšího vzduchu můžeme buď daleko do lesa nebo do nějakého většího města, třeba Plzně.

Čím to je? To je jednoduché. Pár čímanů, kteří vědí jak správně ušetřit, přes léto vytvoří zásobičku, kterou použijí na začátku topné sezony. Ve vedlejší vesnici je jeden, který se s tím i veřejně chlubil v hospodě. Prý: "Nejlepší jsou kartonové krabice od mléka, nahoře je rozříznete a nacpete věcma, které dobže hoří. Dobré jsou kosti z kuřete, papíry, ale jde i leccos dalšího, zvlášť když to prolejete použitým olejem z pánve či friťáku". Kamarádka, která kousek nad ním ho měla velkou chuť uškrtit.

Nejsem příznivcem většiny ekologů, alespoň ne těch, kteří si tady hrají na"Zelené". Sice třídím, ale dělám to spíš protože je to společensky in, než že bych věřil pozitivním dopadům systému třídění, jak je tady nastavený. U nejbližšího sjezdu z dálnice máme lisovnu pet-lahví. Pokud chápu, funguje to tak, že se použité petky z celého kraje svážejí sem, tady slisují a pak se vezou kamsi(snad na ústecko) k dalšímu zpracování. Mám pocit že z nafty, která se jen při tomhle spálí by se vyrobila značná část petek znovu. Kromě toho cyklus zpracování tady začal před pár lety tím, že se slisované petky nikam nevozily a když byl sklad lisovny naprosto přecpán, vyhořel. Když se to opakovalo potřetí, dospěl jsem k názoru, že to je standartní proces zpracování, ale pak začali slisované lahve odvážet, tak snad ne.

Nicméně, teď mi nejde o ekologii, ale o to, že podobní výše zmínění koumáci klidně vážně ubližují třeba astmatikům(včetně malých dětí), kteří se kvůli pár uštřeným stokorunám dusí, nemohou spát, berou prášky... A vlastně nenápadně tráví nás všechny.

No, jo postěžoval jsem si, ale co s tím? No tohle snad řešení má, apoměrně jednoduché. Ať obce vyhlásí plošně dotace na změny vytápění na ekologické. Stačí tak na tři roky. A zároveň sdělit, že po třech letech skončí hájení těch, co tráví lidi kolem. Dnes už je možné spektroskopickým rozborem zjistit složení kouře vycházejícího z komínu bez nutného vstupu na pozemek. Technologie samozřejmě není nejlevnější, ale pokud se rozumně nastaví pokuty, "čímani" je rychle zaplatí.

No a pokud to náhodou čte nějaký číman, tak pro něj mám jednu otázku: To ti fakt není blbý dusit malý děti abys ušetřil pár stovek?

 

Jan Vodička

Poslední články autora

Jan Vodička

Jan Vodička

Vyjadřuji se k aktuálním událostem a občas se obecněji zamyslím.

Pracovník Talentcentra NIDM, snad odborník na nadané děti a deskové hry.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora